SFL Taurės finale – III lygos banginių kaktomuša Visos

 

Sekmadienį Širvintose vyksiantis 2018 metų SFL Taurės finalas turės ypatingą „svorį“ pagal jame žaisiančių klubų reitingą ir pasiekimus. Finale susikaus pastarųjų dviejų sezonų stipriausi III lygos klubai Ozas (2017 m.) ir Navigatoriai (2018 m.).

Kažkuriems finalininkams tai bus antras toks triumfas. Navigatoriai šį trofėjų kėlė 2016 metais (finale 1:0 įveikė Fakyrus), Ozas taurę iš prezidento rankų ėmė 2012 m. (finale 3:0 įveikė Aktą).

 

FK Ozas – FK Navigatoriai
Sekmadienis, lapkričio 4 d., 14.00 val.
Širvintų miesto stadionas
Teisėjas – Gediminas Macevičius

 

Jų kelias iki finalo

Pirmame Taurės varžybų etape Ozas „ištraukė“ Ave.Ko. ir iš karto ėmė nerimauti ne dėl varžovų pajėgumo, o dėl nestandartinių Kalvelių stadiono matmenų. Nerimauta buvo be reikalo, nes pasiekta įtikinama pergalė 6:3. Šešioliktfinalyje Oranžiniai dominavo prieš VGTU–Vilkus (3:1), o aštuntfinalyje negailėjo Pabradės – 9:1. Kaip tik tuo metu galimybės apginti III lygos nugalėtojų titulą ėmė žlugti, tad pagrindinis dėmesys buvo skirtas žygiui Taurės turnyre. Ketvirtfinalyje 6:2 nušluotas Lentvaris, o pusfinalyje stebėtinai lengvai – 5:1 – įveiktas Granitas.

Mažai kas Taurės varžybose į varžovus norėjo gauti Navigatorius. O kas gaudavo, susidurdavo su sunkiai sustabdoma stichija. Taip kentėjo Euforija (8:1) ir Advoco (5:0). Aštuntfinalyje III lygos lyderiams padoriai priešinosi Pressas, pralaimėjęs tik 1:3. Didžiausias išbandymas Navigų laukė ketvirtfinalyje. Jauna ir alkana Top Kickers komanda rimtai kibo į atlapus, o favoritų pergalę nulėmė vienintelis įvartis (1:0). Na, o pusfinalis prieš Granito dublerius priminė treniruotę – 6:0.

Abejose tarpusavio dvikovose IIIl lygoje šiemet buvo pranašesni Navigatoriai. Gegužę emocingame ir kieta kova pasižymėjusiame mače Senvagėje jie išplėšė pergalę 2:1, o rugsėjį tame pačiame stadione jau nesutiko rimtesnio pasipriešinimo – 6:1.

 

Ką kalba jų atstovai?

Prieš kiekvieną finalą – ar tai būtų FA, ar SFL Taurė – abiejų komandų atstovai linkę kalbėti pagarbiai ir diplomatiškai. Šį kartą apie tikslus ir lūkesčius neklausėme. Akivaizdu, kad pasiekus finalą apie „garbingą pasipriešinimą“ niekas nemąsto. Juolab varžovai verti vienas kito.

Tiesa, visuotiniu sutarimu favoritų etiketė klijuojama šiemetiniams III lygos čempionams.

„Favoritais esame laikomi turbūt dėl to, kad šiemet Ozą įveikėme abu kartus, laimėjome III lygos pirmenybės ir pasiekėme Taurės finalą. Todėl tai yra logiška. Tačiau labai nenoriu, kad komanda eidama į aikštę pati galvotų apie save kaip apie favoritus. Finale viskas prasidės nuo nulio, vską teks įrodyti iš naujo“, – tvirtino Navigatorių vadovas Kęstutis Maželis.

Statistika, anot jo, lemia ne viską. O tokiuose mačuose kaip finalas esą daug kas priklauso nuo nusiteikimo, atsidavimo ir kovingumo.

Ozo štabas dar nuo rugsėjo norėjo revanšo prieš Navigus Taurės varžybose. Dabar pasitaikė puiki proga, tačiau vien nusiteikimu tikslo nepasieksi.

„Aš nematau Navigatorių žaidime silpnų vietų ir nelabai aišku, ką reikės su jais daryti sekmadienį“, – atvirai prisipažino Ozo vadovas Domantas Savičius.

Nėra abejonių, kad Navigatorių sekmadienį susirinks tiek, kad visi vargiai tilps ant atsarginių suolo. Keblesnė padėtis Ozo gretose – juos rudenį pjovė traumos. O Futsal A lygos tvarkaraščio ypatumai lėmė, kad Gediminas Skrockas, Benas Veikalas ir Pavelas Smolkovas sekmadienį turi rungtynes būtent salėje. Tačiau visi trys žada paaukoti vieną turą dėl galimybės siekti SFL Taurės.

„Iki finalo sugebėjome prisikasti. Dabar bandysime iškasti tą lobį, – kovingai kalbėjo rezultatyviausias šio sezono Ozo ir visos III lygos žaidėjas Gediminas Skrockas. – Jei surinksime optimalią sudėtį ir turėsime bent keturis keitimus, kovą duosime kaip reikiant.“

Aktyvumas ir sugebėjimas neatsitraukti atgal, pasak jo, gali tapti tuo rakteliu į sėkmę.

„Reikia jiems neleisti ilgai kontroliuoti kamuolio. Nes kai visą sezoną žaidi pirmu numeriu, natūraliai įpranti prie kamuolio kontrolės ir kūrybos laisvės. Todėl mums būtina pilna koncentracija gynyboje, ramybė aikštės viduryje ir greitis priekyje. Progų tikrai turės abi komandos ir vartininkų vaidmuo nebus paskutinis. Kovosime prieš I lygos lygio komandą, tad prireiks ir sėkmės“, – samprotavo G. Skrockas.

Kęstutis iš Navigatorių ir be šių pasvarstymų žino, kad sekmadienį ne pasivaikščioti į Širvintas važiuos.

„Jei Ozo komanda pasiekė finalą, neįmanoma, kad tai padarė atsitiktinai. Vadinasi, ji to verta ir nusipelno mūsų pagarbos ir geros kovos, kurią, tikimės, duosime, – sakė Navigų vedlys. – Prieš finalą noriu visiems palinkėti gero sportinio pykčio, išvengti traumų ir gerai praleisti laiką. Tegyvuoja futbolas!“

 

Kaip įveikti Navigatorius?

Tai retorinis klausimas, nereikalaujantis tiesaus atsakymo. Vis tik atsakymas turi kažkur slypėti. Juolab yra tokia Akto komanda, kuri vienintelė šiemet sugebėjo įveikti Navigatorius (spalio 15–ąją rezultatu 2:0).

„Įvertinus komandų žaidimą pastaruoju metu, suolo ilgį, atrodytų, kad rezultatas aiškus iš anksto. Bet taurės varžybos žavi vienų rungtynių formatu, per kurias gali nutikti visokių dalykų“, – sakė Akto treneris Nerijus Jakučionis.

Iš savo patirties jis prisiminė 2012–ųjų finalą, kai Ozui pralaimėjo 0:3: „Tada buvome laikomi favoritais. Bet jie pasirinko labai kietą, netgi grubų žaidimo stilių ir išmušė iš vėžių mūsų žaidėjus. Vėliau įmušė fantastišką įvartį iš toli, po to kitą ir atsigauti psichologiškai mums buvo per sunku. Spėčiau, kad panašų scenarijų Ozas gali planuoti ir šį kartą.“

O apibendrinanti Nerijaus prognozė buvo tokia: „Jei jau būčiau priverstas rizikuoti savo pinigais, atlikčiau statymą už Navigatorius.“

Kad Navigatoriai nėra kažkokie antžmogiai, įrodė ir SFL B diviziono komanda Top Kickers. Sėkmės ir meistriškumo jiems pritrūko iki sensacijos ketvirtfinalyje, kai Navigatoriams pralaimėjo tik 0:1.

„Šiemet nemačiau, kaip žaidžia Ozo komanda ir negaliu vertinti jų pajėgumo, tačiau finale vis tiek turime aiškius favoritus. Antra vertus, tai yra mėgėjų futbolas. Finale – vienos rungtynės. Todėl laukčiau atkaklios kovos, juolab ir Navigatorių forma dabar ne pati geriausia“, – komentavo Top Kickers vadovas Mantas Urbonas.

Paklaustas apie sėkmingo žaidimo formulę, Mantas šyptelėjo: „Vienintelis receptas prieš juos – laukti, kad į rungtynes susirinks ne stipriausios sudėties. Bet naivu tikėtis, kad į finalą Navigatoriai pažiūrės pro pirštus. Prognozuoju jų pergalę 3:1.“

Abi finale žaisiančias komandas puikiai pažįsta Granito treneris Jevgenijus Rybakovas. Su jomis kasmet susiduria III lygos stadionuose, o šiemet būtent Ozas ir Navigatoriai eliminavo abi Granito komandas iš Taurės varžybų pusfinalyje.

Šį kartą Jevgenijaus komentaras apie finalą trumpas ir aiškus: „Čia nelabai yra ką komentuoti. Neįsivaizduoju, kas gali nutikti, kad Navigatoriai sugebėtų pralaimėti tokias rungtynes“.

 

Tik faktai

* SFL Taurės finalas pirmą kartą vyks už Vilniaus ribų. Lemiamas mačas bus rengiamas naujame Širvintų miesto dirbtinės dangos stadione, talpinančiame 500 žiūrovų. Birželį atidarytas objektas kainavo 1,27 mln. eurų.

* Pergalės atveju Navigatoriai taptų antruoju, klubu, pasiekusiu dublį VRFS III lygos eroje. Anksčiau tą pavyko padaryti Taip komandai (2013 ir 2014 m.).

* Per pastaruosius 4 metus Ozas ir Navigatoriai III lygoje susitiko 7 kartus. Nebuvo užfiksuota nė vienų lygiųjų ir visuomet pralaimėjusi komanda pelnė po 1 įvartį.

* Šį sezoną Navigatoriai praleido bent dvigubai mažiau įvarčių už Ozą (0,72 prieš 1,72).

 

Prognozė

Galima kalbėti apie finalo rungtynių nenuspėjamumą, galima kalbėti apie „pasėdusią“ Navigatorių sportinę formą (nors tai veikiau atsipalaidavimo laimėjus III lygą pasekmė), tačiau faktas akivaizdus: būtent jie yra sekmadienio rungtynių favoritai. Ir turėtų nutikti kažkas išskirtinio, kad finale triumfuotų Ozas. Rezultatą nuspėti sunku. Tikėtina, Navigatorių pranašumas sieks 1–2 įvarčius, nors vienai komandai palūžus, tas skirtumas rungtynių pabaigoje gali išaugti iki nepadoraus. Spėkime, kad bus 3:1 Navigatorių naudai.

 

SFL Taurės laimėtojai

2017 m. Aktas
2016 m. Navigatoriai–LT Aqua
2015 m. Aktas
2014 m. Taip
2013 m. Taip
2012 m. Ozas
2011 m. Prelegentai
2010 m. Aktas
2009 m. Bekentas
2008 m. Bekentas
2007 m. Užupis
2006 m. Bekentas