SFL pateikė Vilniaus m. Jamonto parko atgaivinimo ir futbolo aikščių įrengimo idėją Visos

Sekmadienio futbolo lyga 2008 m. pavasarį kreipėsi į Vilniaus m. savivaldybę su idėja Vilniuje atgaivinti Jamonto ( labiau žinomą kaip Ventos stadiono parko masyvas tarp Baltupių ir Jaruzalės) parką. Ši idėja buvo pristatyta Vilniaus m. plėtros departamentui. Departamentas iš pradžių gan skeptiškai pažiūrėjo į pasiūlymus, kadangi jau ne vieną kartą Vilniaus m. buvo siūlomi įvairūs šios teritorijos užstatymo  projektai prisidengiant kilniu parko gaivinimo ir rekreacijos tikslu. Vilniaus m. plėtros departamentas pasiūlė SFL  parengti galimybių studiją apie Jamonto parko panaudojimą Vilniaus m. gyventojų reikmėms.  Jau 2008 m. rugsėjo mėn. Vilniaus m. plėtros departamentui buvo pristatyta Jamonto parko funkcinių galimybių studija.

Jamonto miško parko Vilniuje funkcinio vystymo galimybių studija atlikta VĮ „Sekmadienio futbolo lyga“ iniciatyva ir lėšomis. Šia studiją paruošė bei atliko UAB „ Archimes“

Darbą sudaro dvi dalys- esamos situacijos analizė ir būsima parko koncepcija. Pirmoje dalyje pateikiama ir apibendrinama esamos parko būklės analizė, kurioje pateikiama įstatyminė, geomorfologinių duomenų , reljefo, miško augmenijos ir parko medžių taksacinė informacija. Analizės dalyje pirmiausia apibendrinama informacija, leidžianti apibrėžti Jamonto parko Vilniuje juridinį statusą – tai Miesto reikšmės parkas, kuriama negalima jokia komercinė veikla ir statyba, o tik parko rekreacinės paskirties objektų ( sporto aikštelių , persirengimo kambarių, suoliukų , apžvalgos aikštelių ir kt.) statyba ir įrengimas. Taip nustatomos teisinės galimų veiksmų šioje teritorijoje ribos. Autoriai išsikėlė tikslą savo koncepcija šių ribų nepažeisti.

Koncepcinėje dalyje pirmiausia pateikiama atskirų analizės sričių rezultatų sintezė. Šios sintezės išdava – pagrindinė funkcinio vystymo koncepcinė schema, kuri galėtų tapti pagrindu toliau projektuojant, konkretinant architektūrinius sprendinius (detaliuoju ar specialiuoju planu). Šioje schemoje atsižvelgiant į parko reljefą ir vertingus miško plotus pateikiama išvada, kad Jamonto parke gali atsirasti 2-3 futbolo aikštelės ir keletas universalių krepšinio bei lauko teniso aikštelių. Turi būti sutvarkyti pasivaikščiojimo takai, nustatyta jų schema. Kai kurie parko plotai turi būti šviesinami , tvarkomi vertingi miško plotai ir želdynai, įrengiamos vaikų žaidimo aikštelės, suoliukai. Jamonto parkas turi tapti visuotine aplinkinių gyvenamųjų rajonų  aktyvaus poilsio  bei rekreacine zona.

 

 

 

Ši studija 2008 m. rudenį buvo pristatyta Vilniaus m. sav. Plėtros departamentui , Vilniaus m. administracijos direktoriui, Vilniaus m. sav. Ūkio departamentui,  Vilniaus m. sav. Aplinkos apsaugos skyriui ir sulaukė didelio pritarimo. Ją nagrinėjo ir visuomeninė aplinkos apsaugos komisija prie Vilniaus m. sav. , kuri taip pat pateikė savo pritariančią išvadą.

 

2008 m. gruodžio mėn. Vilniaus m. savivaldybėje tarp Vilnaius m. ir SFL buvo pasirašyta sutartis dėl Jamonto parko įrengimo projektinio pasiūlymo paruošimo ir pateikimo. Projektinis pasiūlymas galės būti pagrindas ruošiant Jamonto parko detalųjį planą.

SFL prezidentas Paulius Malžinskas pažymėjo „ Padarėme dar tik du mažus žingsnelius tikslo link. Priekyje dar didelis ir ilgas kelias. Svarbiausia yra tai , kad  Vilniaus miesto valdžios žmonės pradeda suprasti , kad Vilnius tai ne vien milžiniški prekybos centrai ir gyvenamieji namai. Vilniečiams kaip oro reikia atvirų poilsio erdvių, parkų, sporto aikštynų. Juk būtent nuo to priklauso miestiečių gyvenimo kokybė. Iš pradžių daugelis su nepatiklumu žvelgė į mūsų idėja, kadangi įvairių komercinių struktūrų jau ne kartą buvo kuriami planai šią teritoriją urbanizuoti ir užstatyti namais.  Mes pateikėme visiškai priešingą idėją- sutvarkyti šiuo metu visiškai apleistą parką ir jo žaidimo aikšteles, įrengti pasivaikščiojimo ir dviračių takus, futbolo aikštes, universalias sporto ir vaikų žaidimo aikšteles. Bet pavyko valdžios žmones įtikinti,patikėti mūsų idėja ir dabar jaučiame jų paramą bei pritarimą. Sieksime ,kad projektas būtų kiek galima viešas, atviras ir skaidrus. Prie jo galėtų prisidėti ne tik miesto valdžios institucijos, Europos Sąjungos fondai, privatūs rėmėjai ,bet ir viso Vilniaus miesto bendruomenė, aplinkosaugos organizacijos.“

SFL prezidentas pabrėžė ,kad svarbiausia dabar pradėti detaliojo plano ruošimo ir svarstymo procesą,  iki 2010 metų. Toks projektas būtų pirmas ir unikalus visose Baltijos šalyse. Krizė nekilnojamo turto srityje dabar gali būti mums tik į naudą. Nebebus to beprotiško skubėjimo, kai buvo statoma viskas, paskubomis ir bet kaip. Gal pagaliau visi truputį sustos ir pamąstys kokios vertybės sudaro miesto įvaizdį,ir kas iš tikro yra svarbu miestui ir jo gyventojams.