Į Vilnių atvyksta Švedijos čempionai: kas jie tokie? Visos

Peras Mathiasas Høgmo. BK „Häcken“ nuotrauka.

 

Pateikiame kelis faktus apie artimiausią Vilniaus „Žalgirio“ varžovą Europos lygoje – Geteborgo BK „Häcken“ klubą iš Švedijos. Abi komandos LFF stadione susitiks ketvirtadienį, atsakomąsias rungtynes žais po savaitės. Seriją laimėjusi ekipa „play-off“ etape kovos prieš Škotijos klubą „Aberdeen“, o pralaimėjusi pasirodymą pratęs Konferencijų lygoje.

ISTORIJA. Klubas įkurtas 1940 m., jo steigėjais tapo Geteborgo paaugliai. Jie norėjo ne tik šiaip sau žaisti futbolą, bet ir turėti savo oficialią organizaciją, todėl kreipėsi į miesto futbolo asociaciją. Jaunuoliai ketino komandą pavadinti BK „Kick“ vardu, tačiau šis pavadinimas jau buvo registruotas. Ilgai negalvoję, jaunuoliai užregistravo klubą pavadinimu „Bollklubben Häcken“. Švedų kalba žodis häck reiškia gyvatvorę. Jis pasirinktas dėl didžiulės gyvatvorės, augusios aplink aikštę, kurioje žaisdavo vaikinai. Dominuojančios klubo spalvos – geltona ir juoda.

TITULAI. Ilgus dešimtmečius BK „Häcken“ buvo pilkas Švedijos futbolo vidutiniokas, migravęs tarp žemesnių divizionų. Tik 1983 m. „gyvatvorininkai“ pirmą kartą iškopė į aukščiausią šalies „Allsvenkan“ lygą. Joje su pertraukomis iki šiol žaidė tik 16 sezonų. Pernai pirmą kartą tapo Švedijos čempionais, per 30 turų surinkę 64 taškus ir artimiausius konkurentus „Djurgardens“ aplenkę 7 taškus. Titulą BK „Häcken“ užsitikrino, kai priešpaskutiniame ture Geteborgo derbyje 4:0 sutriuškino „IFK Goteborg“. Šių metų gegužę BK „Häcken“ trečią kartą iškovojo Švedijos taurę, finale 4:1 nukovę „Mjällby AIF“. Rezultatyviausiu praėjusio sezono žaidėju tapęs švedas Alexanderis Jeremejeffas (22 įvarčiai) šiemet karjerą tęsia Graikijoje.

EUROPA. Europos taurių varžybose BK „Häcken“ žaidžia aštuntą kartą. Iki šiol geriausias pasiekimas buvo 2011 m. Europos lygoje pasiektas trečiasis atrankos etapas. Šiemet debiutavę Čempionų lygos atrankoje, BK „Häcken“ pirmame rate eliminavo „The New Saints“ iš Velso (3:1 ir 2:0), bet antrame po 11 m baudinių serijos sensacingai pralaimėjo Farerų Salų „Klaksvik“ komandai.

TRENERIS. Istorinę pergalę Švedijos čempionate BK „Häcken“ klubui nukalė 63 metų Norvegijos futbolo specialistas Peras Mathiasas Hogmo (nuotraukoje su taure). Geteborge jis dirba trečią sezoną. P. M. Hogmo praeityje treniravo Trondheimo „Rosenborg“, „Djurgardens“ ir Norvegijos vyrų rinktinę. O dirbdamas su Norvegijos moterų rinktine, jis 2000 m. tapo Sidnėjaus olimpinių žaidynių čempionu.

STADIONAS. BK „Häcken“ namų arena primena LFF stadioną. 2015 m. pastatytas „Bravida Arena“ stadionas talpina apie 6 300 žiūrovų, o aikštės danga – taip pat dirbtinė. Šis statinys pagal tuometį kursą švedams kainavo 15,39 mln. eurų.

BILIETAI. Pirmosios rungtynės tarp „Žalgirio“ ir BK „Häcken“ ketvirtadienį LFF stadione prasidės 19 val. Bilietus į dvikovą galima įsigyti paspaudus ant šios nuorodos.