VRFS III lyga: viskas taip, kaip ir prognozavote (Vasaros rato apžvalga) Visos

 

Liepos pradžioje sužaidusios 11 turo rungtynes, VRFS III lygos komandos pradėjo pusantro mėnesio vasaros atostogas. Į stadionus jos vėl sugrįš trečią rugpjūčio savaitgalį.

Lygoje kol kas užtikrintai pirmauja Navigatoriai, nuo jų 5 taškais atsilieka praėjusio sezono nugalėtojai Ozas, 8 taškais - Aktas.

Prognozės mėgėjiškame futbole - dalykas rimtas. Ir nedėkingas. Nes retokai išsipildo ir pasitvirtina. Rezultatus čia lemia daugybė faktorių ir veiksnių.

Vis tik prieš šį sezoną su komandų vadovais vyko trumpas dialogas apie numanomus šio sezono favoritus, tamsiuosius arkliukus ir t.t. Nepasakysiu nieko naujo, kad absoliuti dauguma jūsų pagrindiniais favoritais nurodėte Navigatorius. Dar prieš prasidedant pirmenybėms jie jau "ant popieriaus" atrodė solidžiai ir galingai. Pagrindinių Navigų konkurentu buvo įvardijamas Ozas. Vienas kitas pašnekovas pažymėjo ir Akto potencialą. Dauguma komandų vadovų sutiko, kad netikėtumų galima laukti ir iš III lygos naujokų. O kaip daugiausiai triukšmo sukelti galintys dažniausiai buvo įvardijami AFK. Būtent jie dabar yra aukščiausiai iš naujokų, pakilę iki 5-osios vietos. Taigi, kol kas viskas taip, kaip ir prognozavote.

O sezono pusiaukelėje - žvilgsnis į kiekvienos komandos pasirodymą.

 

Navigatoriai, 31 tšk. (93,9 proc.)

Daugelio nuomone, Navigatoriai žaidžia "savo lygoje" ir su "nenormaliai žvėriška" sudėtimi pelnytai pirmauja lygoje. 10 pergalių ir tik 1 lygiosios - iškalbingas faktas. Vienintelį sykį taškai buvo prarasti žaidžiant prieš Spartaką 4 ture (1:1).

Pirmenybių favoritai tik Ozą ir Aktą įveikė minimalia persvara (2:1), o visus kitus pranoko bent dviejų įvarčių skirtumu.

Vasaros ratą lyderiai baigė pergale 3:1 prieš VGTU-Vilkus. Nepaisant to, komandos strategai rado, prie ko prikibti: "Treneriai patenkinti matydami padėtį lentelėje, bet tikrai ne žaidimu. Laukia ilgas darbas treniruotėse."

Visgi kiti skaičiai taip pat įspūdingi. Lygos lyderiai vos vienose rungtynėse mušė mažiau nei 2 įvarčius ir nei vienose apskritai nepaiko aikštės nepasižymėję. O savo vartus "sausus" jie išsaugojo net keturis kartus.

Todėl antrame rate reikėtų kelti klausimą ne "Ar Navigatoriai išlaikys pirmąją vietą?", o "Ar Navigatoriai išliks nepralaimėjusia komanda?"

Navigatorių vienam lyderių Gražvydui Mikulėnui priklauso ir kol kas bene gražiausias įvartis, įmuštas į AFK vartus.

 

Ozas, 26 tšk. (78,8 proc.)

Praėjusio sezono čempionų startas nebuvo tobulas. Antrą varžybų savaitę oranžiniai neplanuotai sužaidė lygiosiomis su Medžiais, penktame ture labai emocingame mače 1:2 pralaimėjo Navigatoriams, po to dar buvo lygiosios su Aktu.

Reikalai į gerąją pusę pasitaisė vasarą, kai pirmasis ratas buvo baigtas keturiomis pergalėmis iš eilės.

11 ture Valstybės dienos išvakarėse Ozo laukė rungtynės Elektrėnuose su vietos Versme. Atrodytų, kad kitokia jų baigtis, išskyrus Ozo pergalė, nebuvo tikėtina. Tačiau favoritų gyvenimą apsunkino traumų epidemija, dėl kurios į išvyką pavyko nuvežti vos du keitimus.

Elektrėniškiai kovingi ir agresyvūs, kibo Ozui į atlapus. Tačiau pastarieji sugebėjo išsivežti pergalę 4:2, nors ją užsitikrino tik po Aurimo Martinkos įvarčio baigiantis mačui. Beje, Aurimui šį sezoną tai buvo pirmosios rungtynės Ozo gretose III lygoje.

Šių rungtynių epizodai buvo užfiksuoti ir VRFS apžvalgoje:

26 taškai pirmame rate, anot Ozo vadovo Domanto Savičiaus, yra gerai, bet buvo galima dar geriau: "Būtų idealu turėti 28. Bet su baisiai nukraujavusia sudėtimi, kai pastoviai neturėjome 4-5 pagrindo žaidėjų, ganėtinai neblogai pakovojome. O pertrauka pačiu laiku."

D. Savičiaus netenkino du dalykai. Tai Navigatorių pastovumas ir stabilumas bei tam tikri teisėjavimo epizodai.

"Mes esame mėgėjai, mes darome klaidas ir rodome emocijas, bet teisėjai dirba darbą ir norėtųsi profesionalumo ir pastovumo - jie neturėtų nusileisti iki mūsų lygio ir išlaikyti profesionalų požiūrį bei neiti į asmeniškumus rungtynių metų", - linkėjo Ozo vadovas.

 

Aktas, 23 tšk. (69,7 proc.)

Perfrazuojant legendinį komentatorių: "Ar Akto pasirodymas yra staigmena? Jums gal taip, man - ne."

Anksčiau buvo daug sezonų, kai Geniai po aktyvios žiemos salės futbole ir Sportimoje neturėdavo laiko tinkamai pasirengti lauko sezonui, tad III lygoje startuodavo stipriai buksuodami.

Šiemet - visai kita istorija. Užtikrintas startas nuo pat pradžių ir rimtas iššūkis Navigatoriams. Pirmas pralaimėjimas buvo patirtas tik 9 ture žaidžiant su tais pačiais Navigatoriais (1:2). Vėliau dar gautas VGTU-Vilkų antausis (3:5).

Vis tik iš duobės pavyko išlipti ir ratas pabaigtas sunkia pergale prieš Granitą rezultatu 2:0.

"Sunkiai ėjosi šiose rungtynėse. Akivaizdu, kad esame pametę savo žaidimą. Todėl laimė, kad pavyko neprarasti taškų", - neslėpė Aktos treneris Nerijus Jakučionis.

Prarastų taškų rato pabaigoje gaila, tačiau bendras komandos pasirodymas, pasak Nerijaus, nuteikia neblogai. Kaip ir daugeliui komandų, vasaros pertrauka Aktui yra pačiu laiku. Per ją galima pasigydyti traumas ir sugrįžti su nauja energija.

Ar tos energijos pakaks pirmos vietos šturmui? Juk iki Navigatorių jau 8 taškai, tad ne viskas pačių Genių rankose.

"Nors pirmo rato pabaigoje truputį užbuksavome, nusiteikimas komandoje yra maksimalus. Dar tikrai pakovosime", - pažadėjo Nerijus.

 

VGTU-Vilkai, 18 tšk. (54,5 proc.)

"Pirmasis sezono ratas nebuvo toks, kokio tikėjomės. Praradome nemažai taškų, kartais nuvertindavome varžovus, sunkiai rinkdavomės ir t.t.", - atviravo vienas VGTU-Vilkų vadovų Haroldas Kerušauskas.

VGTU komandos branduolį sudaro studentai. Ir studentiški niuansai puikiai atsispindėjo jų žaidime bei banguotuose rezultatuose.

Vilkams nepavyko sužaisti ilgesnės nei trejų gerų rungtynių atkarpos. Antra vertus, rato pabaigoje vos neatimti taškai iš lyderių. Mačo su Navigatoriais pabaigoje turėta puiki proga lyginti rezultatą, tačiau atsakomojoje atakoje praleistas įvartis ir pralaimėta 1:3.

Haroldas sako, kad komandoje labiau akcentuojamas kokybiškas futbolas ir susižaidimas. Nors ambicijų kovoje dėl prizinių vietų taip pat nestinga.

"Pirma vieta jau rezervuota ir Navigatorių niekas nepavys. Bet mums kovoti dėl kitų prizinių vietų visai realu", - sakė jis.

Studentiška VGTU-Vilkų komandos filosofija neabejotinai turės įtakos jų sudėties kaitai prieš rudens ratą. Štai klubą jau dabar paliko du legionieriai Patrickas Molderinkas bei Danny de Bruijnas.

"Antram ratui mėginsime kažką keisti, atsinaujinti, daryti dažniau treniruotes. Svarbu, kad tas pats kolektyvas išliktų", - kalbėjo H. Kerušauskas.

 

AFK, 14 tšk. (42,4 proc.)

Iš III lygos debiutantų AFK kol kas sekasi geriausiai. Jie su 14 taškų užima penktąją vietą.

"Jau kaip ir sakiau apžvalgoje prieš sezoną, šiemet III lyga bus labai įdomi, tad dabar matydami lentelę, tuo galime įsitikinti", - įspūdžiais dalinosi klubo vadovas Edvardas Čyvas.

Vis tik debiutas alternatyviam klubui buvo sudėtingas, o visas pirmas ratas banguotas, nes pergales keisdavo pralaimėjimai ir atvirkščiai.

Iš tiesų, AFK padėtis galėjo būti sudėtingesnė, bet pirmą ratą pavyko baigti pakilia nata, įveikiant TEC (1:0) ir sužaidžiant lygiosiomis su Baltais (0:0).

"Mūsų rezultatai nebuvo geri, netgi prasti. Bet palankūs varžovų rungtynių rezultatai dabar mums leidžia būti viršutinėje lentelės dalyje", - kritiškai pusę sezono vertina Edvardas.

Pasak jo, svyravimus ir bangavimus lemia labai jaunas komandos narių amžius (vidurkis - 25,4 m.), tad sunku pasiekti stabilumą. Pavasarį Edvardas ne kartą priekaištavo žaidėjams dėl nusiteikimo rungtynėms stokos ir atsainaus požiūrio. Visgi dabar vidinė atmosfera klube jį nuteikia optimistiškai.

Išlaikyti penktąją poziciją iki sezono pabaigos debiutantams būtų geras rezultatas.

"Tikiuosi, kad antras ratas bus dar įdomesnis ir intriga išliks iki paskutinių turų. Taip pat tikiuosi, kad išsaugosime panašią poziciją lentelėje", - sakė E. Čyvas.

 

Granitas, 12 tšk. (36,4 proc.)

Juodas nesėkmių šleifas persekioja vieną stipriausių pastarojo metų III lygos komandų Granitą. Vos 12 taškų per 11 turų ir tik 10 pelnytų įvarčių. Prasčiau lygoje atakuoja tik autsaideriai FKK Spartakas bei Salininkai.

Nuo didesnių nemalonumų Naujosios Vilnios komandą gelbsti tik palyginti gera gynyba. Tačiau jei rezultatai negerės, jau rudens rato pradžioje granitiečiai gali nusiristi į dešimtąją poziciją.

Prastas rinkimasis į rungtynes ir tragiška progų realizacija - tokias esmines problemas jau eilę turų nurodo Granito treneriai.

Apie realizaciją viską pasako toks faktas, kad Granitas nuo 4 turo III lygoje nė karto nepelnė daugiau nei 1 įvarčio.

Priminsime, kad pernai per visą sezoną jie mušdavo vidutiniškai 2,09 įvarčio. Šiemet - 0,91.

Namų sienos? Jos irgi ne Granito pusėje. Taip pat užtenka paminėti, kad savame Naujosios Vilnios stadione šią vasarą granitiečiai sužaidė 3 rungtynes ir sukrapštė vos 2 taškus. Gal jau metas aplankyti už vakarinių stadiono vartų esančią bažnyčią?

Tačiau akivaizdu viena. Rudens rate Granito laukia sunkūs mėnesiai. Kova dėl prizinių vietų praktiškai baigta. O nepagerinus rinkimosi į rungtynes apskritai gali tekti pakovoti dėl išlikimo III lygoje.

 

FK Medžiai, 12 tšk. (36,4 proc.)

Tik pralaimėjimas Granitui minimalia persvara 0:1 tarpusavio mače dabar neleidžia Medžiams būti pirmame šešete. O būtent toks tikslas šiai komandai yra iškeltas šiemet.

"Pirmosios sezono dalies vertinimas labai paprastas: viskas buvo blogai. Tikrai tikėjomės didesnio taškų kiekio, o surinkome tiek, kiek ir pernai", - atsiduso Medžių vadovas ir treneris Paulius Glosas.

Tiesa, tame galima įžvelgti ne vien niūrias tendencijas. Pavyzdžiui, pernai Medžių pirmoji sezono dalis buvo tokia pati sunki, pasibaigusi su tais pačiais 12 taškų sąskaitoje. Užtat spurtavo antroje, pelnę 19 taškų.

Jei ir šiemet bus toks progresas, žaliai balti tikrai turėtų įgyvendinti sezono tikslą.

Antra vertus, kai sezono pradžioje per 3 turus surenki 7 taškus, o per kitus 8 turus - 5 taškus, normalu, kad nuotaikos yra tokios.

Pasak Pauliaus, viską pakeitė pralaimėjimas Aktui gegužę, kai pirmaudami 3:0, mediniai sugebėjo prapilti rungtynes 3:4.

"Ne į visus klausimus "kodėl taip yra?" turiu atsakymus. Problemos labiau vidinės. Visiems reikia poilsio, išsigydyti traumas. Taip pat - atlikti šiek tiek korekcijų žaidime. Manau, antrame rate būsime labiau konkurencingi", - vylėsi P. Glosas.

 

Kaišiadorių Baltai, 11 tšk. (33,3 proc.)

Po metų pertraukos į VRFS III lygą sugrįžę Baltų futbolininkai yra lyg tremtiniai ir namie rungtyniauti negali. Dėl Kaišiadorių stadiono rekonstrukcijos Baltai namų rungtynes žaidžia Žiežmarių stadione. Kurio veja, švelniai tariant, yra nelabai kokia. Net patys šeimininkai čia atvykstančių svečių neretai atsiprašinėja už tokią aikštės būklę.

Visgi ir patys Baltai Žiežmariuose nesijaučia komfortabiliai. Čia jie sužaidė 5 rungtynes, per jas surinko tik 4 taškus ir įmušė 5 įvarčius.

Pirmą ratą Baltai pabaigė Senvagės stadione, sužaisdami nulinėmis lygiosiomis su AFK ekipa. Lygiosios kaišiadoriškiams buvo tarsi pergalė, nes į Vilnių jie atvyko žaisti paprasčiausiai be keitimų.

Traumos ir kitokios negandos taip pat neaplenkė šios komandos. Todėl Baltų komentaras buvo labai panašus, kaip ir daugelio kitų vasaros sulaukusių lygos komandų: "Išsigydykime traumas, pailsėkime ir sugrįžkime rugpjūčio pradžioje naujoms kovoms!"

 

TEC, 11 tšk. (33,3 proc.)

Rudenį Baltams atsispirti aukštyn bus sunkiau, nes jau bando atsispirti TEC, pirmo rato pabaigoje parodę atsigavimo ženklus. Atrodė, kad TEC'ams pertraukos reikia labiausiai, nes kelias savaitės jie niekaip negalėjo išspręsti vidinių komandos problemų.

Ir vis dėlto, TEC'ai rato pabaigoje sužaidė kelias pozityvias rungtynes, įveikė Versmės (3:0) ir Medžių (3:1) komandas.

"Su Medžiais žaisdami jautėmės daug geriau nei anksčiau. Pirmi praleidome, bet vėliau perlaužėme rungtynių eigą ir pergalė buvo dėsninga. Baigėme ratą gražiomis rungtynėmis", - pasidžiaugė TEC atstovas Donatas Stakauskas.

Bet kokiu atveju, TEC komandai pertrauka taip pat atėjo pačiu laiku.

"Rezultatai pagerėjo, bet nebuvo taip, kad visi staiga pradėjo rinktis, - aiškino Donatas. - Tiesiog visi užsigrūdinome žaisti su esamomis problemomis, ne stipriausia sudėtimi ir t.t. Pavykdavo pasinaudoti ir varžovų sudėties praradimais."

Vidurvasaris TEC vadovams ir treneriams taps nemenku darbymečiu ir iššūkiais. Pirmiausiai - sudėties formavimo bei performavimo klausimais. Bus atsisakoma tų, kurie dėl nepateisinamų priežasčių taip ir neateina padėti komandai jau du ar net tris ratus.

Kaip sako klubo vadovai, geriau turėti 20 aktyvių žmonių nei 30 statistų.

 

Elektrėnų Versmė, 11 tšk. (33,3 proc.)

Pernai A divizione be konkurencijos dominavusi Versmė buvo pagarbiai sutikta III lygos senbuvių ir vadinta komanda, galinti įnešti sumaišties į lygos hierarchiją.

Sezono pradžia tai tik patvirtino. Per 5 turus Versmė surinko 10 taškų ir buvo pakilusi iki 4-osios pozicijos.

Tačiau vėliau elektrėniškiai krito į gilią duobę. Per kitas 6 rungtynes surinktas vos 1 taškas. Rato pabaigoje Versmė rimtai pakovojo su Ozu, namie pralaimėdama jiems 2:4. Žaidimas lygos naujokus tuomet tenkino. Tačiau surinkti 11 taškų džiuginti jokiu būdu neturėtų.

"Taip, kritome į duobę. 4 rungtynes žaidėme be tikro vartininko, traumos ir kitos priežastys neleido turėti kelių svarbių žaidėjų, todėl tai išbalansavo komandą", - pasakojo Versmės vadovas Romas Ščiuka.

O labiausiai jį neramino vaikiškos klaidos ir po jų praleidžiami apmaudūs įvarčiai. Progų realizacija taip pat nusipelno kritikos.

"Visa tai sudėjus, turime tokį tarpinį rezultatą. Antrame rate tikiuosi, kad nuolat turėsime pagrindinį vartininką ir kad visi geriau rinksimės į rungtynes", - teigė Romas.

Užtat Versmė gali pasigirti tuo, kad šiemet tapo vienintele SFL struktūros komanda, kuriai pavyko pasiekti LFF Taurės aštuntfinalį. Deja, jame nesisekė pasipriešinti vienai stipriausių I lygos komandų Alytaus Dainavai (0:10).

 

FKK Spartakas, 8 tšk. (24,2 proc.)

Neabejotinai, FKK Spartakas šiemet yra labiausiai nuvylusi komanda.

Po pernykščio "sidabrinio" sezono FKK Spartaką palikus Tomui Bielickui nelabai kas tikėjo, kad ši komanda išliks tarp III lygos stipriausiųjų. Lygiai taip pat mažai kas tikėjosi, jog jiems teks kovoti dėl išlikimo.

Įvarčių badas puolime akivaizdžiai juntamas ir per visą pirmą ratą neatsirado žmogaus, kuris perimtų lyderio atakose vaidmenį. Rezultatyviausi FKK Spartako žaidėjai yra pasižymėję vos po 2 kartus.

Septynis turus Ukmergės futbolo gerbėjai laukė pirmosios pergalės III lygoje. Tuomet 3:0 buvo nukauti TEC'ai, po to 2:0 - Baltai. Bet pirmoji sezono dalis baigta dviem pralaimėjimais. Paskutinis - namie prieš Salininkus 0:1 - buvo ypač apmaudus.

FKK Spartako kapitonas Igoris Krasinas nevynioja - tai prasčiausias komandos ratas per visą žaidimo III lygoje istoriją.

"Tikėjausi, kad jis bus prastas. Bet nesitikėjau, kad toks prastas. Keliose rungtynėse pritrūko sėkmės ir kovingumo, o keliose jau patys daugiau malėme liežuviu, nei kojomis. Ir varžovai tiesiog pelnytai laimėdavo", - sakė Igoris.

Anot jo, III lygoje nėra tokio didžiulio lygių skirtumo tarp komandų. Todėl daug lemia nusiteikimas ir darbštumas. Kai jo nebūna - taškai renkami sunkiai.

Vasaros pertraukos metu FKK Spartakas atkakliai ieškos naujo puolėjo. Tokio, kuris bent dalinai galėtų pakeisti T. Bielicką ir įmušti vieną kitą įvartį. Taip pat nepamaišytų ir krašto saugas.

"Taigi, ties šiais klausimais ir dirbame. Jei nerasime norimo pastiprinimo, antroje sezono dalyje kovosime tik dėl išlikimo. Viskas paprasta ir aišku", - neabejoja FKK Spartako kapitonas.

 

Salininkai, 6 tšk. (18,2 proc.)

Jeigu Navigatoriaus Gražvydo Mikulėno tolima bomba į AFK vartus realiai pretenduoja tapti gražiausiu sezono įvarčiu, tai jam rimtą konkurenciją tikrai sudarys salininkiečio Pavelo Šarynskio pergalingas šūvis Ukmergėje. Prasiveržimas, kamuolio apdorojimas ir išpildymas yra aukšto lygio (ataka nuo 1:50)

Būtent tokiu efektingu būdu Salininkų klubas išplėšė pirmąją savo pergalę sezone.

"Rungtynės Ukmergėje parodė, kad jau virstame tikra komanda, žaidėjai vis geriau perpranta vienas kitą ir tampa labiau susižaidę. Gaila tik, kad žaidimo kreivė pakilo iš karto prieš vasaros pertrauką", - pasakojo Salininkų treneris Pranas Janušauskas.

O iki tol salininkiečiams teko nemažai iškęsti. Po lygiųjų sezono starte su Versme, Salininkus užklupo ilga ir varginanti 7 pralaimėjimų seriją.

Treneris ragino išlikti kantriems, vertė sunkiai dirbti gynyboje ir tikėti savimi. Rato pabaigoje sunkus darbas ėmė duoti vaisių: pasiektos lygiosios su VGTU-Vilkais ir Granitu, laimėta Ukmergėje.

O per šią 3 rungtynių serija buvo praleistas tik 1 įvarčiai ir prasčiausiai besiginančios komandos "titulas" perduotas Versmei.

"Tiksliai pastebėta, kad ilgai ir kantriai ėjome lik tos pergalės. Daug jėgų ir nervų kainavo įtikinti žaidėjus, kad turime sunkiai dirbti gynyboje. Paskutiniai turai nuteikia optimistiškai. 6 taškai yra mažoka, tačiau nėra ko verkšlenti, patys esame savo likimo kalviai", - teigė treneris.

Visi šie faktai tarsi byloja, kad rudens rate Salininkai pagaliau gali išsikapstyti iš turnyro lentelės dugno, kuriame esti nuo gegužės.

"Pamatysime, kaip seksis. Ruduo stebuklų metas, bet juos privalome kurti mes patys, - ryžtingai kalbėjo Pranas. - Naujokų neieškosime. Su tais, kuriuos turime, galime kalnus versti. Tik reikia kryptingai tobulėti ir tapti tikra komanda. Taip pat tikimės, kad sugrįš po visur išsibarstę mūsų salininkiečiai. Jie čia visuomet laukiami."

 

Taip atrodo III lygos turnyro lentelė sezono viduryje:

 

O taip atrodo "Auksinio batelio" įskaita: